36 år av erfarenhet

Bolaget bildades 1985 av racerföraren Kaj Dahlbacka och övertog 1997 försäljningen av Citroën på Gärdet. Sedan dess har vi kommit att bli en av Stockholms största och äldsta Citroën-återförsäljare. Vi har även haft tolv år som återförsäljare av Mitsubishi och under 2020 började vi även erbjuda mopedbilar från märket Aixam. Dessutom erbjuder vi begagnade bilar av olika märken och modeller.
 

Dahlbacka Bil AB är är idag en fullserviceanläggning med ca 15 st anställda för att erbjuda både försäljning och service i världsklass.

Varmt välkommen till oss!

Försäljning

Vxl: 08-556 616 50
info@dahlbacka.se

Verkstad

Vxl: 08-556 616 50
verkstad@dahlbacka.se

Ekonomi

Vxl: 08-556 616 50
sara@dahlbacka.se

Reservdelar

Vxl: 08-556 616 50
reservdelar@dahlbacka.se

Kaj Dahlbacka

 

Grundare / VD

08-556 616 56
kaj@dahlbacka.se

Glenn Elias

Delägare / Försäljningschef

08-556 616 57
glenn@dahlbacka.se

Sara Nasif

Ekonomi

08-556 616 53
sara@dahlbacka.se

Omid Sharkhani

Säljare

08-556 616 52
omid@dahlbacka.se

Robin Raita

Verkstadschef

Bil i nacka

Följ oss på instagram

Varmt välkommen 
att kontakta eller besöka oss!

Kontakt

+46 (0) 8 556 616 50

info@dahlbacka.se

Adress

Prästkragens Väg 15 
132 45 Saltsjö Boo

Öppettider: Försäljning
Måndag-torsdag: 9.30-18.00
Fredag: 09.30-17.00
Lördag-söndag: 11.00-15.00

Öppettider: Verkstad
Måndag-torsdag: 07.00-17.00
Fredag: 07.00-14.00

Lördag-söndag: Stängt

  • Grey Facebook Icon
  • Gray Instagram Ikon

LICENSERAD ÅTERFÖRSÄLJARE SEDAN 1997